FİRMA TANITIMI

 

   Mekosan Ltd.Şti. 1997 yılında kablo ve çelik tel imalatçılarına yönelik makine imalatı ve mekanik ,elektronik otomasyon sistemleri yapmak amacı ile ,yedi mühendis tarafından KAYSERİ –TÜRKİYE ’de kurulmuştur. Halen Kayseri’de 1. OSB ve Mimarsinan OSB’de toplam 10.000 m2 alanda imalatlarına devam etmektedir.

 

 

   Mekosan geçen zaman içinde ürün gamını genişletmiş ve farklı konularda da uzmanlaşmıştır. Temel iş alanları aşağıdaki şekilde sınıflandırılabilir.

Tel Çekme Makina İmalatı

 

   Muhtelif uygulamalar için muhtelif tipte makinalar imal edilmektedir. Gelişen teknolojiler ile paralel olarak makinaların teknolojileri de sürekli yenilenmektedir. Bu yenilikçiliğe en güzel örnek dünyada ilk defa uygulanan tork motorlu direk tahrikle çalışan tel çekme makinaları verilebilir. Tork motor teknolojisini temel avantajları aşağıda sıralanabilir:

 

 • Makinede % 10 enerji tasarrufu vardır.
 • Makinede kayış, kasnak,yatak, redüktör kullanılmamaktadır.
 • Makine  sessiz ve yağ atıksız çalışmaktadır.
 • Makinenin işletmede kapladığı yüzeysel alan yaklaşık % 40 daha az olmaktadır.

   Çelik tel çekme makinalarına ilave olarak Bakır ve Alüminyum Tel Çekme Makinaları da ürün gamına eklenmiştir. Tek ve Çift Telli Rod Break Down makinaları, çok telli orta ve ince gurup bakır tel çekme makinaları da ülke ekonomisine katkı sağlamaktadır.

Boru ve Profiller için Otomatik Paketleme ve Boyama Hatları 

 

   2005 yılından beri boru profil sektörüne yönelik olarak otomatik paketleme makinaları imalatına başlamıştır. Türkiye’nin bilinen boru profil imalatçılarında ve dünyanın muhtelif ülkelerinde 90’a yakın paketleme makinası çalışmaktadır.

 

   Paketleme makinalarına ilave olarak su bazlı boyama hatları da 2010 yılı itibariyle bu sektörde ürün gamına ilave olmuştur. Yaklaşık 19 hat Türkiye’de ve yurt dışında hizmet vermektedir. Yenilikçilik anlayışının örneklerini boru-profil hatlarında da verilmektedir.

 

   2’li olarak başlayan boru-profil boyama hatları önce 3’lü sonra 5’li olarak aynı anda boyama yapabilecek kabiliyete gelmiştir.

 

   Bu ürünlerin yanısıra uzun süreli tranportlarda boru ve profilleri koruma amaçlı jüt sarma makinaları da bu sektöre at ürün gamı içinde bulunmaktadır.

Otomasyon Sistemleri

   Mekosan ABB firmasının 2000 yılında başlatmış olduğu sistem entegratörlüğü sistemine dahil olmuştur. Bu  sayede ABB firmasına ait  hız kontrol cihazlarının ,motorlarının satış, pazarlama ve teknik destek hizmetlerini vermektedir. Geçen süre içerisinde Mekosan’a sistem entegratörlüğündeki başarısı ABB Drive Alliance&Servis partnerliğini de kazandırmıştır.

   Mekosan ABB hız kontrol cihazları ile PLC kullanmadan, PID kontrol, tork kontrol, Master Slave kontrol, pompa fan uygulamaları, enerji tasarrufuna yönelik uygulamalar, açma sarma uygulamaları, vinç-asansör uygulamaları, basınç-debi ve seviye kontrol uygulamaları yapmaktadır. Bu uygulamaları yaparken 0,75 kW-1250 kW arası sayısız projeler gerçekleştirmiştir.

Dış Ticaret ve Pazarlama

   Mekosan dış ticaret 2010 yılında Mekosan Makine LTD. ŞTİ. kardeş firma olarak Kayseri’de kurulmuştur.

   Mekosan ortakları, çelik tel ve kablo alanındaki elde ettikleri geniş uzmanlıklarından sonra, bu uzmanlıklarını uluslararası pazarlarda değerlendirmek istediler. İşte buna istinaden Mekosan Dış Ticaret doğdu.

 

   Mekosan Dış Ticaretin en temel hedefi Mekosan Makinenin ürettiği Tel Çekme Makineleri ve otomatik boru ve profil paketleme makinelerini Uluslararası pazarlarda etkin şekilde pazarlamaktır.

Pano Üretimi

   Damla Pano 2003 yılında Mekosan Makine LTD ŞTİ ye kardeş firma olarak Kayseri’de kurulmuştur.

   Damla Pano hem mekosan ve ortaklarının pano ihtiyacını karşılamakta hemde piyasadaki bu alanda ihtiyacı gidermekte olup fabrikalara ana dağıtım panoları, kompanzasyon panoları, server panoları, asansör panoları veya ihtiyaca uygun özel panolar üreterek hizmet vermektedir.


  Call Now ButtonScroll Up
  ADRES:

  Karpuzsekisi Mahallesi, Karpuzsekisi Mah. Org.San.Bölgesi 32.Cad. No:2, D:F, 38070 Hacılar/Kayseri
  TELEFON:

  0 352 322 14 50
  FAX

  0 352 322 14 53